Kviečiame apsilankyti trečiame Kauno bibliotekos aukšte eksponuojamoje knygų parodoje „200 metų lietuvių liaudies dainų keliais“. Ši paroda skirta 2025-iesiems – Lietuvių liaudies dainų metams paminėti bei pagerbti 1825 metais Liudviko Rėzos išleistą pirmąjį lietuvių liaudies dainų rinkinį.
Lietuvių liaudies dainos yra vienas ryškiausių tautosakos žanrų, išsaugojęs mūsų protėvių pasaulėjautą, gyvenimo būdą, vertybes ir jausmus. Dainos lydėjo žmogų nuo gimimo iki mirties, skambėjo kasdieniuose darbuose ir svarbiausiuose gyvenimo įvykiuose. Šio žanro unikalumas slypi ne tik melodijoje ar poetinėje išraiškoje, bet ir gyvame ryšyje su bendruomene, gamta ir istorija. Minint 200 metų sukaktį nuo pirmojo lietuvių liaudies dainų rinkinio pasirodymo, 2025-ieji Lietuvoje paskelbti lietuvių liaudies dainų metais. 1825 metais Liudvikas Rėza išleido pirmąjį lietuvių dainų rinkinį „Dainos, oder Littauische Volkslieder“, papildytą moksline studija apie dainų pobūdį ir reikšmę. Šis darbas laikomas lietuvių folkloristikos pradžia ir ženklina nuoseklaus liaudies kūrybos kaupimo bei tyrinėjimo pradžią.
Per du šimtmečius lietuvių liaudies dainos tapo neatsiejama mūsų kultūrinio paveldo dalimi. Nors jos kilo iš senųjų kaimų gyvenimo, ši kūryba neprarado aktualumo ir šiandien – ji tyrinėjama, atliekama, perinterpretuojama, o svarbiausia, branginama.