Mokslinė komunikacija

Mokslinė komunikacija – mokslinės informacijos gyvavimo procesai, t. y. mokslinių tyrimų atlikimas, mokslinių rezultatų publikavimas, išsaugojimas ir sklaida, mokslinių publikacijų naudojimas ir vertinimas. Šie procesai aktualūs asmeninei mokslininko karjerai bei institucijų, šalies ar tarptautinių regionų mokslinės veiklos pripažinimui ir vertinimui.

Tyrėjams ir jų grupėms dažnai reikalinga informacija, kurią sudėtinga rasti viešojoje erdvėje arba rasti ją vienoje vietoje. Šiuo tikslu Kauno kolegijos Biblioteka ir mokslinės komunikacijos centras parengė Moodle kursą Mokslinė komunikacija, kuriame galima rasti informaciją pagal mokslinės veiklos procesus ar atskiras temas. Taip pat galima rasti nuolat pildomą Mokslo terminų žodyną, kuris palengvina reikiamos informacijos radimą. Prie šio kurso gali prisijungti visi Kauno kolegijos bendruomenės nariai su kolegijos el. pašto prisijungimu.

Galite atverti Moodle kursą Mokslinė komunikacija arba informacijos ieškoti pasirinkę kurią nors iš šių kurso temų:

  • Mokslinė veikla ir jos organizavimas Kauno kolegijoje. Šioje temoje sužinosite: kas yra mokslas ir kokios išskiriamos mokslo ir meno kryptys; kokiais lygiais vyksta mokslo komunikacija; kokius kriterijus reikia atitikti, norint užimti tyrėjo pareigas; apie Kauno kolegijos MTEP veiklą reglamentuojančius dokumentus.
  • Mokslinio tyrimo proceso planavimas: ką būtina žinoti prieš pradedant tyrimą? Temoje sužinosite, kokius organizacinius, finansinius, metodologinius ir kitus tyrimo aspektus reikia apgalvoti prieš atliekant mokslinį tyrimą. Taip pat temoje detaliai aprašyti ir kiti tyrimo proceso aspektai, kuriuos reikia numatyti iš anksto: tyrimo komanda ir bendradarbiavimas; tyrimui reikalingi ištekliai, įranga, įrankiai ir kt.; tyrimo ir mokslinė etika, asmens duomenų apsauga; tyrimo duomenų valdymas; tyrimo rezultatų paskelbimas, registravimas, sklaida; galimų rizikų vertinimas.
  • Moksliniam tyrimui reikalingi duomenys, moksliniai ir kiti šaltiniai bei jų paieška. Temoje sužinosite: kas yra mokslo duomenys ir kokios yra duomenų talpyklos; kokie yra moksliniam tyrimui tinkami publikuoti informacijos šaltiniai; kokios yra mokslinės publikacijos ir kur jų ieškoti; kokie yra kiti moksliniam tyrimui reikalingi šaltiniai.
  • Mokslinio tyrimo rezultatų publikavimas: kaip pasirinkti mokslinį žurnalą ar leidėją? Temoje sužinosite: kokių rūšių ir kokio vertinimo lygmens gali būti mokslinės publikacijos; kaip pasirinkti leidėją, jei nusprendėte mokslinio tyrimo rezultatus publikuoti monografijoje ar mokslo studijoje; į ką atkreipti dėmesį renkantis mokslo žurnalą; kokius atrankos įrankius naudoti pasirenkant mokslo žurnalą.
  • Mokslinių rezultatų publikavimas (straipsnis). Mokslinis straipsnis yra pagrindinė mokslinių tyrimų rezultatų sklaidos priemonė. Temoje detaliai aprašyti visi straipsnio rengimo etapai: pasirengimas rašyti straipsnį (bendraautorystė, autoriaus indėlis, institucinė prieskyra, mokslo kryptys); tinkamo žurnalo straipsniui publikuoti paieška; straipsnio struktūra; straipsnio pateikimas žurnalui; informacijos apie paskelbtą straipsnį sklaida.
  • Mokslinių rezultatų publikavimas (monografija). Jeigu pasirinkote mokslinių tyrimų rezultatus publikuoti monografijoje ar mokslo studijoje, turėtumėte atkreipti dėmesį į šioje temoje pateiktą informaciją: kas yra mokslo monografija, kas jai būdinga; kokie monografijų leidybos ir vertinimo reikalavimai; kaip Kauno kolegijoje reglamentuojama monografijų leidyba; tarptautiniu mastu pripažintų leidyklų sąrašai.
  • Mokslinės ir meno veiklos rezultatų vertinimas. Mokslo ir meno veiklos rezultatai vertinami taikant kokybinius (recenzavimas) ir kiekybinius (cituojamumas) metodus bei jų derinius (ekspertinis vertinimas). Temoje sužinosite: kokie pagrindiniai mokslo žurnalų vertinimo rodikliai (Web of Science, Scopus); kokie mokslininko vertinimo rodikliai (H indeksas); kokie populiariausi mokslo vertinimo įrankiai; kokie alternatyvaus mokslo rezultatų vertinimo rodikliai ir įrankiai; kas yra mokslometrija ir altmetrija.
  • Mokslinės ir meno veiklos rezultatų registravimas, publikacijų sąrašų sudarymas. Dėstytojų ir tyrėjų mokslo, mokomosios, mokslo populiarinimo publikacijos bei meno darbai (bendrai vadinamos publikacijos)  yra registruojami kolegijoje nustatyta tvarka. Pagal registruotus rezultatus sudaromos individualios dėstytojo, institucijos padalinių ir visos institucijos šios veiklos ataskaitos, publikacijų sąrašai atestacijoms, konkursams ir kt. Temoje sužinosite: kokiais dviem būdais galite užregistruoti savo publikaciją; kaip gauti publikacijų sąrašus ir statistinius duomenis.
  • Mokslinių rezultatų sklaida: kaip pasirinkti mokslinę konferenciją? Mokslo komunikacijoje tyrėjams būtina būti atidiems ir pasirinkti mokslo leidėjus, žurnalus ir konferencijas įvertinus juos kritiškai ir patikrinus informaciją. Temoje sužinosite: mokslinių konferencijų atrankos kriterijus; kaip atpažinti netinkamas ar fiktyvias mokslines konferencijas.
  • Mokslinių rezultatų sklaida: mokslininko profilis, identifikatoriai, socialiniai tinklai. Mokslinių rezultatų sklaida turėtų būti vykdoma sąmoningai, naudojant tam skirtas priemones, jas susiejant su profesionaliai kuriamomis mokslo publikacijų duomenų bazėmis. Šioje temoje sužinosite: kas yra mokslininko skaitmeninis identitetas ir kaip jį formuoti; kaip sukurti tinkamą mokslininko profilį (Google Scholar My Profile, ResearchGate, ORCID); kam reikalingi mokslininko identifikatoriai ir kaip juos tinkamai naudoti (ORCID ID); kaip gali būti naudingi mokslininkų socialiniai tinklai (Research Gate, ResearcherID ir kt.).
  • Mokslinių tyrimų ir leidybos etika, mokslinės leidybos kokybės kriterijai. Tinkama mokslinių tyrimų praktika yra pagrįsta akademinio sąžiningumo principais, kurie turi būti taikomi viso mokslinio tyrimo proceso metu nuo idėjos iki rezultatų sklaidos. Temoje nagrinėjami: mokslinės etikos principai; etiškas dirbtinio intelekto naudojimas moksliniuose tyrimuose; leidybos etika ir kokybės kriterijai; mokslinių žurnalų ir konferencijų leidinių patikimumo vertinimo kriterijai.
  • Atviroji prieiga ir mokslinių rezultatų publikavimo reikalavimai. Temoje sužinosite: kaip nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu reglamentuojamas mokslinių tyrimų rezultatų publikavimas užtikrinant jų atvirąją prieigą; kokie yra atvirosios prieigos žurnalų leidybos modeliai; kokiuose žurnaluose Kauno kolegijos bendruomenės nariai gali publikuoti straipsnius su APC nuolaida arba nemokamai; kokios yra atvirosios prieigos duomenų talpyklos ir leidėjai.
  • Autorių teisės, publikavimo sutartys ir licencijos. Autorių teisė yra sudėtinė intelektinės nuosavybės dalis, aktuali kiekvienam mokslininkui, atliekančiam tyrimus ir viešinančiam tyrimų rezultatus. Temoje sužinosite: kokios yra turtinės ir neturtinės autorių teisės; kokiomis sąlygomis galima naudoti kūrinius; kas yra svarbu autoriui mokslinėje leidyboje; kokią Creative Commons (CC) licenciją autorius turi naudoti mokslinėje leidyboje.